2. místo na Jamaica International

25/03/2015
Zuzka Pavelková

Cesta z Brazílie na Jamajku proběhla bez problémů a já jsem měla to štěstí, že jsem měla pro sebe v letadle dvojsedadlo, takže jsem celou cestu prospala. Díky tomu jsem měla v úterý 17.3. po příletu mnohem více energie do odpoledního tréninku, který se nám, hlavně díky hodinovému zpoždění transportu do haly, nakonec protáhl až do večera.

Hrálo se v areálu Technologické univerzity, kde se mimochodem připravují nejlepší atleti světa jako Asafa Powell nebo Shelly-Ann Fraser-Pryce. Usain Bolt ale bohužel trénuje jinde. Měli jsme však štěstí a setkali jsme se s Shelly. Organizátoři nám připravili zajímavé povídání o těchto sportovcích a mě nejvíce nadchli dva asi čtyřletí kluci, kteří sprintovali v hale kolem kurtů jenom proto, že se jim chtělo. Je vidět, že být jako Usain Bolt je snem už malých dětí a to nám potvrdili i samotní organizátoři. Mně se díky tomu poprvé na turnaji zdálo v noci o jiném sportu jak o badmintonu, a sice o běhu na 400 metrů. 😉

Ve středu jsem šla ještě na dva tréninky do haly a chviličku jsem si užila i hotelový bazén a trochu sluníčka. Bazén a krásné počasí mě lákalo ven každý den, ale kvůli zápasům, které jsem vždy hrála až večer, jsem musela odolat a vzít za vděk klimatizovaným hotelem a posilovnou. Vím, že by mě sluníčko unavilo a večer na kurtu by se to mohlo projevit.

11084475_10206228160285983_1857762090_n

11072139_10206228159885973_83403291_n

Na turnaji jsem byla první nasazená a do prvního kola, které se hrálo ve čtvrtek, mi byla přidělena Ieva Pope z Lotyšska. Zápas byl pro mě náročný zejména kvůli tomu, že byly zapnuté větráky, které dříve během tréninku byly vypnuté. Věděla jsem přibližně jak to na kterém kurtu ovlivňuje let míčku, ale přesto to byla další informace, na kterou jsem musela během hry myslet. V prvním setu jsem kvůli tomu hrála dost opatrně, abych se nevyházela, ale některé údery směřované dozadu byly dost krátké a soupeřka to hned trestala. Naštěstí jsem to dovedla zlepšit a průběh hry kontrolovat až do vítězného konce 21:16, 21:14.

V pátek ve čtvrtfinále jsem se utkala s Katherine Wynter z Jamajky a očekávala jsem lehčí průběh jako v prvním zápase. Do zápasu jsem však šla maximálně připravená. V hale foukalo jinak než ve čtvrtek, takže jsem opět musela vědět, jak na kterém kurtu a na které půlce hrát. Průběh zápasu jsem určovala já a soupeřce jsem nedala až na pár výpadků soustředění, kdy jsem hrála trochu „ležérně“, šanci. Domácí publikum ji hnalo dopředu, a přestože jsem vyhrála jasně 21:8, 21:11, tak jsem se musela soustředit až do samotného konce.

Postoupila jsem do sobotního semifinále, kde mě čekala turecká hráčka Ebru Yazgan. Věděla jsem, že tento zápas už bude mnohem těžší a že budu muset být schopná okamžitě reagovat na všechny změny a situace, které během hry nastanou, že i chvilkový výpadek mého soustředění může ovlivnit celý zápas. Na turnaji jsem neměla za kurtem nikoho, kdo by mě mohl v případě potřeby zastavit a vrátit do hry. Proto jsem byla velmi ráda, že jsem se zvládla soustředit po dobu celého zápasu a správně odpovídat na hru soupeřky. První set jsem vyhrála 21:15 a v druhém setu už jsem ji nedovolila ani přemýšlet o případné výhře! Bojovala jsem o každý míč a i delší výměny, které si Ebru rozehrála lépe, jsem vyhrála já a set skončil 21:5. Poprvé jsem se mohla radovat z postupu do finále na turnaji International Series!

V neděli se hrálo finále opět večer a mně už to neustálé celodenní čekání na zápas lezlo krkem. Snídaně, nějaká lehčí aktivita v posilovně, oběd, spánek (pro mě nejobtížnější činnost), sváča, cesta do haly a zápas, to byl program na každý den. Můj zápas byl v pořadí jako třetí, což bylo fajn, protože stejně jako v předchozích dnech jsem nehrála příliš pozdě. Hrála jsem proti další Turkyni Ebru Tunali, vysoké levačce, která těchto dvou výhod umí využít. Do zápasu jsem šla dobře připravená a i přes její stálé zdržování hry, kdy dostala i žlutou kartu (a v případě přítomnosti rozhodčího z finálového zápasu letošního German Open, by měla dvě červené dříve, než by skončil první set 😉 ), jsem dovedla vyhrát 21:18. Průběh hry ale nebyl takový, jak bych ho chtěla. Byly zde krátké výměny, kdy soupeřka hodně útočila z mých nižších výhozů. V druhém setu jsem proto chtěla zpřesnit své údery do zadní části kurtu, ale bohužel to z této strany létalo rychleji a já jsem dala dost autů. Prohrála jsem 21:10. Ve třetím setu jsem se snažila hrát více na síť, kde mi to vycházelo až moc dobře a získávala jsem si tím převahu. Celý set jsem ale tahala za kratší provaz a ani moje maximální snaha vymyslet něco, co by mohlo platit, podpora publika a bojování o každý míč, mi k výhře nestačilo. Několikrát se objevila moje rozehrávka přesně tak, jak jsem si předtím říkala, že to nemá být, ale ve 3.setu už je těžké některé věci vnímat. Prohrála jsem 21:17 a musela jsem se spokojit „jen“ s druhým místem.

11082963_10206228159525964_909192301_n

Moc mě potěšilo, že mi místní fandili a přáli mi výhru a přestože vím, že tohle číst nebudou, tak jim zde i tak musím poděkovat, i když jsem to už udělala osobně v hale.

Dále mockrát děkuji Radkovi Votavovi za to, že byl i přes takovou dálku se mnou a pomáhal mi připravit se na zápasy.

A v neposlední řadě děkuji vám všem, kteří jste mi drželi palce a povzbuzovali jste mě po celou dobu turnaje. Síla, kterou mi tím dodáváte, je obrovská! Děkuji!

Nyní jsem na Kubě, kde mě čeká další turnaj. V prvním zápase nastoupím opět proti Ebru Yazgan a věřím, že to dopadne stejně jako na Jamajce.