MČR 2016 / Czech national championship 2016

14/02/2016
Zuzka Pavelková

MČR 2016

Letošní mistrovství České republiky se konalo stejně jako loni v Karviné. Loni to bylo poprvé, co jsem si tento turnaj užila (článek zde). Letos to bylo poprvé, co jsem se na tento turnaj docela těšila, protože jsem věděla, že atmosféra bude skvělá!

Z Itálie, kde od září trénuji, jsem přijela do Přerova ve čtvrtek večer se svým trenérem Csabou Hamzou. Z tohoto důvodu jsem se nemohla zúčastnit tréninku v Karviné, kde se do hry s námi mohly přidat i děti z okolních klubů, a do dějiště turnaje jsem přijela až v pátek ráno. Omlouvám se všem, kdo mě tam také chtěli ve čtvrtek potkat. Ale zpestření z mé strany se přece jen konalo a sice díky tomu, že jsem hrála i smíšenou čtyřhru se Standou Kohoutkem, což se jen tak nevidí. 😉 Standovi chyběla Hanka Milisová, která se pomalu vrací na kurt po zranění a nabídl mi, zda si s ním nechci zahrát. Nakonec jsem souhlasila a vzala jsem to jako dobrou příležitost se rozehrát a taky přece nezkazím srandu, což mix v mém podání určitě je. 😉 Nakonce jsme se Standou postoupili přes Švába s Hofmanovou a Loudu s Kolářovou do čtvrtfinále, kde jsme prohráli s Hoškem a Křížkovou. Zde bylo už poznat, že soupeři mixa narozdíl od nás (ode mě) hrávají. Ale nakonec jsem se mixem rozehrála nejen v pátek, ale i v sobotu. Moc děkuji Standovi za možnost zahrát si s mím opět mixa. Moc jsem si to užila. :)

Foto Tom David

Foto Tom David

V singlu jsem měla první kolo volné a v druhém mě čekala stejně jako vloni Míša Zelinková. Hru jsem měla pod kontrolou a vyhrála jsem dvakrát 21:11.
V sobotu jsem hrála proti šikovné Anežce Nováčkové. Hru jsem opět kontrolovala a vyhrála jsem 21:12 a 21:15. Poté následovala autogramiáda a po krátké pauze semifinále, které jsem hrála proti teprve patnáctileté Terce Švábíkové z Klimkovic. První set byl z mé strany docela dobrý a já jsem věděla, co ve hře dělám a vyhrála jsem 21:13. V přestávce jsem ale cítila, že moje hlava si chce dát pauzu. Byla už unavená a hodila se do odpočinkového módu, který používá během dlouhého cestování. Projevuje se to tak, že tělo je schopné normálně fungovat, ale hlava nevnímá, co se děje kolem, natož, aby ještě hlídala, co dělám na kurtu. Řekla jsem Csabovi, že moje hlava začíná být mimo. Na to mi řekl, že on mimo není, takže žádný problém. 😀 No ale i tak to trochu problém byl, protože jsem začala jen vracet míče a vůbec jsem nepřemýšlela kam. V polovině setu jsem prohrávala 3:11 a stále jsem nebyla schopná se moc soustředit. Soupeřka už měla náskok 4:14 a já jsem si řekla, že si ji připravím do třetiho setu, že ji ještě uberu nějaké síly. Přestala jsem hrát tolik na síti, kde udělala víc bodů než já a snížila jsem náskok Terky na 8:14. Za stavu 8:16 jsem se konečně začala lépe soustředit a dotáhla jsem na 15:16. Byla jsem zpět a uvědomila jsem si, že třetí set nebude možná potřeba. Skóre bylo 16:18 a já jsem dala 4 body v řadě, čímž jsem získala 2 mečboly. První jsem však ztratila, když jsem na síti nezvládla své emoce a „nalitý“ míč na síti, jsem zahrála do autu, přestože by stačilo ho zahát jakkoli a kamkoli do kurtu, protože Terka ležela pod sítí. Druhý mečbol jsem ztratila podobně, ale tentokrát mi k chybě pomohla světla, která mě oslnila. Takže vyrovnáno na 20:20. Soupeřka získala ješte jeden bod, ale pak už jsem konečně proměnila další mečbol a třetí set se nemusel hrát. Jsem moc ráda, že jsem se dokázala vrátit do hry za velmi nepříznivého stavu a vyhrát. Při sledování videa z tohoto zápasu mě docela překvapila rada trenéra soupeřky, když jí řekl, že se mnou má běhat. Sice už se moc na českých turnajích neobjevuji, ale stále platí, že taktika unavit mě, není nejlepší a i v semifinálovém zápase jsem si v tomto ohledu věřila. 😉 Terka hrála na tomto turnaji velmi dobře a mám ohromnou radost, že tři medaile ze čtyř v ženském singlu putovaly na severní Moravu, když si druhý bronz odvezla Katka Tomalová.

V nedělním finále mě čekala první nasazená Kristina Gavnholt, která si chtěla odvézt už sedmý titul v řadě. Nemohla jsem dospat, jak jsem se těšila. Krásně připravená hala na finále, plné tribuny lidí, kteří úžasně povzbuzovali hráče a já jsem věděla, že mám na to, Kiku potrápit. Únava a spánkový deficit byl opět o něco větší a moje tělo se už těšilo, až bude po turnaji a už nebude plné adrenalinu jako posledních několik dní. Hlava už tím byla hodně unavená a já jsem jen doufala, že se zvládnu soustředit ještě na jeden zápas. Už jsem vyčerpala i rezervní zdroje, které využívám, když jsem hodně unavená a objevila jsem ještě zdroj asi poslední záchrany, o kterém jsem dosud nevěděla. Dále jsem spoléhala na to, že mi energii dodají diváci v hale, což se nakonec potvrdilo a moc jim za to děkuji! :)
Ale pojďme už na samotné finále! Náš zápas byl druhý na programu a po finále mixu jsme byly na řadě my. Věděla jsem, co mám hrát a to mě dohromady s tím, že tam byl se mnou i můj trenér, velmi uklidňovalo. Tentokrát jsem ale chtěla až moc! Chtěla jsem až moc hrát dobře a dát body a kvůli tomu jsem občas hrála trochu zbrkle a chtěla výměnu ukončit příliš rychle. Kika si stále kontrolovala vedení. Já jsem se snažila soustředit na to, abych hrála tak, jak jsme si řekli s trenérem a bojovala jsem o každý míček. Nakonec jsem v prvním setu dotáhla na 20:20, ale bohužel se mi nepovedlo set vyhrát a následující dvě výměny vyhrála Kika. V druhém setu jsem více chybovala a přestože jsem dělala, co jsem mohla, tak to nestačilo a prohrála jsem 21:14, Moc mě mrzí, že nevyšel první set a že jsem nemohla hrát tři sety a dopřát divákům delší podívanou. Přesto věřím, že si i tak naši hru užili, když jsme dva sety hrály 45 minut. Mockrát všem děkuji za velkou podporu, gratulace a povzbuzování a všem, kdo se přišli podívat přímo do haly, za úžasnou atmosféru po celou dobu turnaje! Byli jste úžasní a byla radost před vámi hrát! Dokonce jste způsobili to, že jsem vzala panu moderátorovi mikrofon, abych vám poděkovala, čímž jsem překvapila nejen sama sebe. Přesto ani tam, ani teď, když toto píšu, nedovedu vyjádřit, jak moc si vaší podpory vážím. Velký dík patří samozřejmě mému realizačnímu týmu včetně rodiny a sponzorů, díky kterým se mohu stále zlepšovat. A samozřejmě organizátorům za skvěle uspořádaný turnaj.

Na závěr bych chtěla moc a moc poděkovat mým spoluhráčům ze SSV Bozen a mému trenérovi Csabovi Hamzovi za přípravu a že se mnou na tento turnaj jel, přestože jsme měli v Itálii v sobotu i v neděli ligu, kde by normálně byl s naším týmem. Moc si vážím toho, že tým souhlasil s jeho cestou na české mistrovství. Jeho přítomnost mi moc pomohla. A jsem moc ráda, že jsou tak skvělí, že obě kola dokázali vyhrát! PLAY – WIN – BOZEN!!!

image

Mějte se, smějte se!

Zuzka

 

Czech national championship 2016

Same as last year the tournament took place in Karvina. Last year it was for the very first time I enjoyed national championship (more here only in Czech language). This year it was for the first time I was looking forward to play at this tournament because I knew the atmosphere will be amazing!

On Thursday before the tournament I came to Přerov together with my coach Csaba Hamza from Italy where I practice since September. From this reason I came to Karvina on Friday morning and I was not able to participate in practise on Thursday afternoon. After this practise there was possibility for the kinds and younger players to play with national team and I would like to apologize to all, who wanted to meet me there, for my absence. But I had small surprise for the spectators anyway, because I played also the mix double with Standa Kohoutek and this is out of the common. 😉 Standa’s partner Hanka Milisová is coming back after injury and she was not totally ready to play this tournament yet. So that is why he offered me to play with him and I said ‚Yes‘. It was good opportunity to warm up before the single and to try the hall and the shuttles. And of course I do not want to foil the fun, what the mix in my case for sure is! 😉 In the end we played 3 matches and lost in quarterfinal and for me it was good warming up on Saturday as well, not only on Friday (results of our mix here). Thanks to Standa for the opportunity to play mix double with him. I was enjoying it a lot! 😉

In single I had first round bye and in second round I played against Míša Zelinková. I was controlling the game and I won 21:11, 21:11.
On Saturday I played against skillful Anežka Nováčková. The match was under my control again and I won 21:12, 21:15. After quarterfinals there was autograph session and after short break the semifinals started. I was facing fifteen years old Tereza Švábíková from Klimkovice. First set I played quite good and I knew what I am doing on the court and I won 21:13. During the interval I started to feel that my mind needs break. It was already tired and switched on to the ‚relaxing mode‘, which is used during long traveling. It means the body is able to work but the mind is switched off and has no idea what is happening around. In this case is not possible to think what to do or how to play. I told to my coach that my mind is out and he answered that he is not out so it is no problem. 😀 Well, it was a bit problem anyway, because I had started to return the strokes without any plan and it was much easier for my opponent to find the way how to score. In the interval I was loosing 3:11 and I still was not able to concentrate well. My opponent was leading 4:14 and I decided to prepare her for third set and tire her more. I stopped to play at the net where I lost many points and when the score was 8:16 I was able to focus my mind on the game again and I reduced opponent’s lead. It was 15:16 and I was back again. I realized the third set is not necessary. The score was 16:18 and I made 4 points in a row. I had 2 match points. First one I lost thanks to stupid mistake at the net when Tereza was lying on the floor and was enough just to put the shuttle somehow and somewhere in to the court. Shuttle was too high and it was good opportunity to kill it but I played out. Second match point I lost alike but this time I was blinded by light. The score was tied again. Likely my opponent made only one more point and I won 23:21 and reached the final. I am really happy I was able to come back and win the set after I was losing so much. Later, when I was watching the video from this match I was surprised by the advice of the coach of my opponent. He said ‚let’s run with her‘. Yes, I do not play the tournaments in Czech republic anymore but the fact I can run a lot is still true and I knew I am strong enough to run as much as I will need in this match. Tereza played very well at this tournament and I am glad we are together with Kateřina Tomalová 3 girls from northern Moravia who took medal from national championship in single.

In Sunday’s final I was facing first seeded Kristina Gavnholt, who wanted to won her seventh title of national champion. I was not able to sleep because I was looking forward to play the final so much. The hall was nicely prepared and full of spectators and I knew I can play good match against Kristina. Fatigue was a bit bigger and I missed some more hours of sleep and my body was looking forward to the rest after the tournament. My mind was really tired and I hoped I will be able to focus on one more match. I used up all my reserve sources I usually use when I am really tired and I discovered another source which I have never used before. I also rely on spectators and their energy. I was really much stronger thanks to them. Thanks very much to all of them for this help.
Let’s talk about the final. Women single was planned as second match and after mix double was our turn. I knew what to play and I had my coach behind me. This fact made me more calm. But this time I wanted too much. I wanted to much to play well and make points. That’s why I wanted to finish the really sometimes too fast and I played a bit rashly. Kristina was the one who controlled the game and she was ahead of me all the time. I was trying to focus on the plan we made with my coach and I was fighting for each point. I tied the score in the end and it was 20:20. Unfortunately the next two rallies won Kristina not me. In second set I made more mistakes and even though I did my best it was not enough to win and I lost 21:14. I am sorry that I did not win the first set. I wanted to play longer for spectators. But I still believe they enjoyed the match anyway because we played 45 minutes. Thanks very much for huge support, congratulations and cheering. Many thanks to all of you who were in the hall. The atmosphere you made during all days was amazing! You were wonderful and it was great to play with you! Because of you I took the microphone from the moderator to thank you for it. I still can not believe I did it and I am still surprised. But neither there nor here while writing this I am not able to say how much I appreciate the support and how grateful I am. Big thanks belong to my implementation team including my family and all sponsors. Thanks to their help I can still improve my badminton. And of course thanks to organizers for making such a nice tournament.

In the end I would like to thank a lot to my team mates from SSV Bozen and to my coach Csaba Hamza for preparation and coming with me to this tournament even though there were two rounds of team matches in Italy and he would normally go there with our team. I appreciate a lot that the team agreed with his travel to Czech republic with me. His support helped me a lot during the tournament. And I am very happy my team won both matches! They are simply amazing! PLAY – WIN – BOZEN!!!

Have fun and keep smiling!

Zuzka